A Dorna egyik nagy problémája az általa irányított versenysorozat profitábilis üzemeltetése. Ez a mai világban nem jelent mást, mint népszerűséget és nézettséget. Egy versenysport esetében persze ezt a népszerűséget a sztárok és az izgalmas versenyek hozhatják meg. A csapatok mindig is hihetetlen összegeket voltak hajlandóak áldozni a győzelemért, a motoGP legnagyobb problémája talán pontosan ez lett. A költségek hihetetlen emelkedése megölte a versenyt, csak a gyári csapatok tudtak komoly eredményeket elérni, a mezőny szétszakadt. A GP sorozat folyamatos megreformálásánál a költségcsökkentés az egyik legfontosabb szempont volt, az többé-kevésbé tetten érhető királykategória szigorodó szabályaiban, valamint az új, a kétüteműeket kiváltó kategóriák szabályrendszerében. A 250-es kétüteműek helyett életre hívott Moto2 első évadát zárta, az új, 125-ös kategóriát leváltó Moto3 géposztály a 2012-es szezonban debütál: annak szabályrendszerét a hétvégén lezajlott valenciai futamon ismerhettük meg. Igaz, néhány ponton még nem beszélhetünk a végleges kondíciókról, de a törekvés nyilvánvaló. A futamgyőzelmek eléréséhez a továbbiakban nem a technika iszonyatos költségeket felemésztő korlátlan fejlesztése fogja jelenteni a járható utat.
A Moto3 szabályaiban visszaköszönnek a Moto2 kategória kezdeti előírásai, persze néhány, a konstrukciót leíró részlet különbsége nyilvánvaló. Íme a kiadott szabályok.
Erőforrásra vonatkozó előírások
– egyhengeres, dugattyús kialakítású, négyütemű Otto-motor
– lökettérfogat felső korlátja: 250 köbcentiméter
– maximális furat mérete 81 milliméter, ováldugattyú nem engedélyezett
– turbófeltöltő, kompresszor alkalmazása nem engedélyezett
– maximális főtengely fordulat: 14000/perc
– maximum négy szelep, pneumatikus és/vagy hidraulikus rendszer alkalmazása tilos
– szelepvezérlés meghajtása kötelezően láncos
– változó szelepvezérlés minden formában tiltott.
Erőforrás ellátás
– az erőforrás definíció szerint magában foglalja a injektorokat, a fojtószelepházat és egy teljes váltót
– az erőforrás ára maximálisan 12.000 euró, opcionális, kiegészítő alkatrészek illetve szervízdíjak felszámolásával ez az ár nem emelhető
– egy gyártónak igény szerint akár 15 versenyzőt is el kell tudnia látni motorokkal illetve pótalkatrészekkel
– a gyártóknak a szezon elején ajánlatot kell tennie a pótalkatrészek árára és szállítási idejére, ezeket a szervező bírálja el a mindenkori piaci helyzet alapján, az elfogadott áraktól eltérni nem lehet
– a motor, illetve egyes alkatrészeinek fejlesztése esetén azokat egyszerre az összes vásárló számára elérhetővé kell tenni, és az ár nem haladhatja meg a fent említett határokat.
Levegő-ellátás és üzemanyagrendszer
– változó hosszúságú szívótorkok használata nem megengedett
– hengerenként csak 1 pillangószelep használata engedélyezett, működtetése mechanikus úton történhet csak, amelyet a versenyző közvetlenül, a mechanikus kapcsolat megszüntetése illetve egyéb eszköz beépítése nélkül vezérelhet
– az injektorokat a szelep(ek) elé kell beépíteni
– maximum 2 különálló injektor használata engedélyezett
– az üzemanyag nyomása nem haladhatja meg az 5.0 bart
– az üzemanyagnak meg kell felelni a FIM „Moto3” üzemanyag-szabványának (később meghatározandó).
Kipufogó rendszer
– változó hosszúságú kipufogó rendszer nem használható
– a zajkibocsátás maximális értéke 115 dB (statikus mérésnél)
– mozgó alkatrészek nem használhatók.
Váltó
– legfeljebb 6 fokozatú váltó használható
– fokozatonként maximum 2 alternatív áttételezés alkalmazható, ugyanennyi engedélyezett a primer meghajtáshoz; a csapatoknak előre meg kell határozni az alkalmazott áttételezéseket a szezon elején
– elektromechanikus és elektrohidraulikus kuplungrendszer nem használható.
Gyújtás, az elektronika és az adatrögzítés
– csak a szervezők által jóváhagyott vezérlőegység használható
– a vezérlőegység (ECU) nem módosítható, ideértve a fizikai illetve a szoftver változtatását is, csak a szoftver által biztosított beállítások változtathatók
– a versenyigazgató „bármikor” kicseréltetheti az egységet egy másik szabványos darabra
– az ECU szoftvere tartalmazza a fordulatszám korlátozást
– a szervezők által biztosított adatrögzítő rendszert kell alkalmazni.
Váz, futómű
– prototípusnak minősülő vázat kell alkalmazni, amely megfelel a FIM verseny-szabályzatának
– a motor és a vezető együttes minimális tömege 148 kilogramm
– a féktárcsák kizárólag vas alapú ötvözetből készülhetnek
– a felfüggesztésnek konvencionális, passzív, mechanikus kialakításúnak kell lennie; aktív illetve félaktív felfüggesztés használata tilos, a felfüggesztés bármilyen értelemben vett elektronikus vezérlése nem elfogadott; a rugók vas alapú ötvözetből kell készüljenek.
Kerekek, gumik
– a kerekek kizárólag magnézium illetve alumínium alapú ötvözetből készülhetnek
– engedélyezett méretek: első – 2.50” x 17”, hátsó – 3.50” x 17”
– egy versenyhétvégén felhasználható gumik száma korlátozva lesz
– kizárólag a később megjelölt hivatalos szállító gumijai használhatók.
Alkalmazott anyagok
– az alkalmazott anyagok meg kell feleljenek a FIM Grand Prix előírások 2.7.10 cikkének
– a főtengely, a vezérműtengely(ek), a dugattyúcsapszeg kizárólag vas alapú ötvözetből készíthetők
– a főtengelyház, a henger, a hengerfej és a dugattyú csak alumínium ötvözetből készíthető
– a hajtórudak, a szelepek, szeleprugók kizárólag titán- illetve vasötvözetből készíthetők.
Általános szabályok
– egy versenyzőnek csak egy motor biztosítható
– egy versenyző a szezon teljes ideje alatt összesen 8 új motort használhat fel, az újjáépített motor újnak számít
– a motorokat a versenyhétvégék elején regisztrálni kell, azokat (a szelepfedél illetve a váltó kivételével) plombálják, a plombák csak a versenyigazgató felügyelete mellett távolíthatók el; a pályán csak leplombált erőforrás használható, egy plomba nélküli aggregát újnak számít
– a fentieken kívül minden konstrukciós kérdésben a FIM GP versenyzésre vonatkozó szabályai érvényesek.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Jogában áll hallgatni, bármi amit mond felhasználható Ön ellen
Erre kíváncsi leszek.
R.I.P. 2T
Pedált fel lehet rá szerelni, a lábbal hajtás elösegítése végett?
Sajnálom a kétütemű gépeket. Volt (van) valami sajátos bájuk, valami esszencia ami a steril négyütemből hiányzik. Megtanítottak lendületből, okosan motorozni, takzikázni és gondolkozni, ugyanakkor keményen tudtak büntetni a fakézért. Soha nem lesznek olyan látványos átdobós bukták, mint anno az 500-as és nem egyszer a 250-es érában a GP-ben!
De sajnos történt egy’s más mióta megalkották őket (kihaltak a dínók, lelőtték Lincoln-t, stb..), eljárogat felettük az idő. A piac nem keresi őket, a versenyeredmények nem épülnek be direkt módon az eladási adatokba. Várható volt a teljes kihalás, csak még odázták egy kicsit.
De nem hinném, hogy félnünk kellene az újtól! A Moto2-t hallatlan pesszimizmus-hullám előzte meg, még az is bőszen fikázta őket (ráadásul az első verseny előtt!!) aki talán nem is tudná elmondani két mondatban, mi a különbség a 2 és a 4 ütemű otto motor között.
Aztán kaptunk egy olyan szezont, ami az elejénél tapasztalható tapogatózás után bőven ellátott minket élvezettel. Szidták-hordták rendesen, Honda házi kupának degradálták (a 125 már nagyon régóta 90+ %-ban Aprilia belverseny, azt mégsem fikázták annyira), de a második felére összeérett a dolog. A hasonló technika végre meghozta azt, hogy a versenyzői vérmérséklet és az a bizonyos “van vér a pucájában” képesség döntött el sok mindent, nem az, hogy ki hány millió Euro-t tudott fejlesztésre költeni.
Bízom benne, hogy valami ilyent kapunk a 250-től is!
A cikk teljes mértékben kielégitette információ éhségemet.
Köszönöm.