Számos alkalommal írtunk a javaslatról, Mackó még országszerte is hallható volt a hírrel kapcsolatban. A korábban tárgyalt elképzeléseket most véglegesítették, az új direktíváknak 2013-tól kellene érvénybe lépni a tagországokban. A korábban említett elemek közé egyetlen új részlet került be, amely egyúttal rámutat az egész szabályozás ellentmondásosságára.
A biztonsági megfontolásokkal indokolt javaslatok a nem javuló baleseti statisztikákra építenek, ezért lehetetlenítenék el a motorok (teljesítménynövelő) módosítását, tennék kötelezővé a blokkolásgátlók, a kismotorok esetén az ABS illetve a kombinált fékrendszer alkalmazását. Ugyanakkor a jelenleg kiadott megfogalmazásban kifejezetten megemlítik, hogy az EU egységes (kereskedelmi) szabályozásában nincs helye külön korlátozásnak, a (néhány tagállamban) létező 74 kilowattos teljesítménykorlát “nem tartható fenn”.
Kimondva, kimondatlanul a Franciaországban ma is létező limitálásról szól a fenti részlet, ami rámutat, hogy az esetleges teljesítménynövelés kordában tartása egy jó szándékú, de felesleges és értelmetlen lépés. A francia motoros baleseti statisztikák ugyanis egyáltalán nem mutatnak jobb képet, mint más, hasonló korlátozással nem élő országokban bekövetkező ütközésekről készült kimutatások. Ezt a gondolatot továbbfűzve az egész atyáskodó javaslat értelmetlen, hiszen senki nem fog tudni olyan (tényszerű és helyes) kimutatást készíteni, ami a motorok teljesítménye és egy baleset bekövetkeztének valószínűsége közti kapcsolatot képes lenne kimutatni.
Az ajánlás többi része is érdekes, a károsanyag-kibocsátás további csökkentését szigorodó normák (Euro 4 és 5) bevezetésével, valamint az új hibrid és elektromos technológiák alkalmazásának szabályozásával, illetve azok elősegítésével kívánja elérni. Ez már csak azért is érdekes, mert egy közelmúltbeli tanulmány szerint az elektromos hajtású masinák összességében jobban terhelik a környezetet, mint egy hasonló méretű, tömegű, dízel erőforrást használó jármű.
Mindent egybeveteve úgy tűnik, az új szabályozás így nem több, mint egy trendi, elegáns csomagolású hazugság.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Érdekelne azért az a tanulmány, szinte biztos vagyok benne, hogy valamit ferdítettek vagy kihagytak, esetleg speciális esetről van szó, amikor tényleg az a terhelőbb (amiről aztán minden bizonnyal az akku tehet, ami egy igazi átok – vagy esetleg az, hogy minden energiát hőerőműből szedtek…)
(Kár, hogy valószínűleg úgyse lenne türelmem elolvasni )
Egy svájci kormányzati kutatólaboratórium készítette, a lényege, hogy jelenlegi technológiák mellett egy max. 3,9 L fogyasztású diesel kevésbé terheli a környezetet, mint egy elektromos hajtású jármű (akkuk gyártása, töltése, megsemmisítése inkluzív) – egy kis, közepes hengerűrtartalmú diesel motor ezt az értéket simán hozná. A helyzet csak akkor javulna az elektromosok előnyére, ha széles körben eltejedne a megújuló energiák hasznosítása – “egyelőre” nem ez a helyzet, messze nem.
Egy dolgot mindig kihagynak ezekből. Mégpedig a technikai fejlődést. Mindig csak a jelenlegi technikára és technologiákra alapozva készítik el ezeket, ami a jelenlegi állapot alapján mutat valamit. Elleneben akár 5év múlva már rendelkezhetünk olyan technologiával, eljárásokkal ami teljesen megváltoztatja az egészet.
Ezt hívják naiv optimizmusnak?!
“szigorodó normák (Euro 4 és 5)”
Mindíg feleslegesnek tartottam a motorok károsanyagkibocsátásának csökkentését.
Egyszerüen nincsenek annyian hogy kimutatható legyen a szennyezésük..
Így meg csak nehezebbek, drágábbak lesznek.
“elektromos hajtású masinák összességében jobban terhelik a környezetet,”
Na ja.
Azt az akkut elő is kell állítani, ami lehet környezetsznnyezőbb mint legyártani egy dízel blokkot.
Az elektromos motor közvetlenül nem termel CO2-t, meg káros gázokat, nade: a motort tölteni is kell, az elektromos áram nagy részét pedig szén-olaj stb. tüzelésű erőművekben állítják elő.
Így előfordulhat, hogy az egy töltéssel (kb.100km) a levegőbe juttatott CO2 mennyisége magasabb lesz, mint amit a benzines motor ezen út alatt kipöfög.
Az, hogy a jelenlegi helyzet megváltozna, nem 5 éven belül várható.
(Az EU meg tehet egy szívességet…)
zöldáram > hidrogén > üzemanyag cella. Ennyi. Aki ennek aktívan-passzívan-bármi módon útjába áll azt azonnal tételes adóellenőrzés és vagyonosodási vizsgálat alá kell vonni, látni szeretnénk hogy mire költötte az olajlobbitól kapott kenőpénzt
Engem is érdekelne egy ilyen tanulmány, pont Svájc-ból ahol nagyrészt vízerőművekből kapják az áramot. A legeldugottabb helyeken is tározókba botlani, és csak a látható része, de ha egy ilyen erőműnél néha átböngészi az ember a kirakott táblákat akkor látja, hogy milyen hihetetlen rendszerek dolgoznak ott, 20-30 km-el arrébb lévő tengerszemekből alagútrendszeren gyüjtik a vízet és a szintkülönbségből származó energiát. Szélenergiát olyan szerkezetekkel fognak be mint a Savonius rotor, Archimedesi-spiral, meg szélkürtők. Zermatt-ba már tíz évvel ezelőtt is csak az ott gyártott elektromos kocsikkal lehetett közlekedni, és vagy két éve mikor megjelent egy hír az egyik olasz elektromos auto-gyár beinditásárol, másnap megjelent a hír, hogy Svájc két évre előre felvásárolta a teljes kapacitást.
szóval nem nagyon hiszem, hogy annyira forsziroznák a takarékos dieselt.
Még egy szó az aksikról .. nemrég ment egy műsor róluk. A hagyományos aksik teljesen és baromian egyszerüen újrahasznosíthatóak. Az aksisav semlegesíthető, utána egyszerüen ledarálják majd az örlemény megy egy vizes válogatóba, a műanyag feluszik, az olom lemerül ..mindkettő gyakorlatilag azonnal olvasztható be új aksiba, valami 2-3 százalék veszteségről beszéltek. A mostani legfejlettebb tipus a Li-Polimer kicsit bonyolultabb, de ott is jó az ujrahasznosíthatósági arány.
A hidrogén cellás megoldás drága nehéz előállítani és tárolni…
Az akkuk meg nehezek.
Ha a feltöltésük ugyanugy szennyező erőmüvekből származik akkor sok értelme nincs..
Az optimális minimumra kell törekedni. Mert “hajózni muszály” mondták már a rómaiak is. Lehet EURO normákkal csökkenteni, bár elhangzott alább, hogy motorok számát és megtett kilométerét tekintve valószínűleg felesleges. Nézzük csak a világ más területét, egy kis idézet:
Vakfolt a klímavédelmi politikában
De amikor eljön a pillanat, hogy a rossz hírt eljuttassák az átlagpolgárhoz, a politikusok hirtelen kényes helyzetben vannak. A mezőgazdaság a vakfolt a német kormány klímavédelmi politikájában. A gazdák többnyire mentességet élveznek az üvegházgáz kibocsátás 40%-os csökkentésének ambíciózus programja alól – az 1990-es szinthez képest 2020-ig, olyan módszerekkel, mint az otthonok jobb szigetelése, energiatakarékosság, és benzin helyettesítők használata. Irónikus módon a német mezőgazdaság 133 millió tonna CO2-dal egyenértékű kibocsátásért felelős, így közel van a közúti közlekedésnek tulajdonítható 152 millió tonnás kibocsátás szintjéhez.
Akkor lehet a motorokon csiszolni, javítgatni, de minek. A gyártás, fejlesztés mennyi többlet szemetet eredményez? Fejlődés persze, de racionalitás keretein belül. S nem az üvegház hatás meggátlása a cél, hanem törekedni a felesleges kibocsátások megszüntetésére, s máris nyerők vagyunk.
Szerencsére még nem tartunk ott, hogy választani kell a kérődző állatok és a motorozás között. Bár marhák mindenhol vannak…
:oD