Napjainkban egyre több egyedi motort láthatunk, no de hol a határ? Mit nevezhetünk még motornak, mi az ami inkább már „művészet”?
Hazánkban is nagy sikerrel vetítette az egyik televíziós csatorna az OCC-s Teutulokról szóló „motorépítő” valóságshowt. Nem kérdőjelezem meg, hogy a sokaknak tetsző egyedi motoroknak van létjogosultsága. Bár nem vagyok egy chopper-rajongó, Indian Larry motorjai tetszettek: egyediek voltak, ám ami még fontosabb, a külcsín nem ment a használhatóság rovására. Az Onroad hasábjain is beszámoltunk már néhány vicces, illetve tetszetős egyediesített motorról, ezek a módosítások azonban nem vettek el a motorok értékéből. Sajnos napjainkban sok autós-motoros tesztben is azzal vannak elfoglalva az újságírók, hogy az adott jármű hogy néz ki, milyen a külseje. Ez persze fontos szempont, de messze nem annyira, mint a technikai jellemzők, a motor karakterisztikája, viselkedése.
Ezek a keserű gondolatok a galériában látható Black Hawk nevű fantázia-motor kapcsán merültek fel bennem. Első ránézésre egy „friss” ötletnek tűnhet, formájával Batman kétkerekű járgányát idézi. Egyedi megjelenésével nagyon trendi, de nézzük meg egy kicsit jobban! A részletek, vagyis azok hiánya árulkodó. A forma ugyan újszerű, ám a hátsó szekció mérnöki nonszensz. Ha ezen túltettük magunkat, még mindig ott a kérdés, hogyan haladjunk – meghajtásra ugyanis egy részlet sem utal. Az óriási V2-es blokk sokak szívét megdobogtathatja, ugyanakkor a lábakat is megégetheti, mivel lábtartó nincs. A robosztus első kerékre két excentrikus féktárcsa került 4 dugattyús féknyergekkel. A nagy tengelytáv, a széles első kerék és a két féktárcsa keltette giroszkópikus stabilizáló erő miatt kanyarodni valószínűleg lehetetlen volna ezzel a szörnnyel. Igaz, lábbal hajtva túl nagy tempót valószínűleg úgysem érnénk el…
Természetesen ez csak egy újabb számítógépes grafika, felesleges ilyeneken elmélkedni. Ugyanakkor jó példa arra, hogy hova tart a motorépítés, milyen motorokat alkotnának a jövő tervezői. Pózolásra az ilyen gépek biztosan jók, de a régi iskola szerint vett motorozásra kevésbé alkalmasak, és művészetnek sem nevezném. Az egész trendet és annak ilyen megnyilvánulásait egy szóval lehet jellemezni: dekadens.