Érdekes videót találtam a YouTube-on. Két srác egy felfújható motorosdzsekit tesztelt, a tapasztalatok számomra nem egyértelműek.
A videó eléggé hosszú, a lényeget összefoglalom. Egy szén-dioxid tartállyal működő, újratölthető dzsekiről van szó, ami akkor fújódik fel, ha a motorhoz illesztett kioldóvezetéket megrántják. A videó végén mutatják, hogy véletlenül (például leszállásnál) nem lehet kioldani, akkora erő kell hozzá, ami csak akkor lép fel, ha az ember egész testével repül le a motorról.
Az első tesztek azért sikertelenek, mert valamilyen probléma adódott a kioldóvezetékkel. Ezt a hibát a forgalmazó aztán megoldja, de kérdem én, mi van, ha valaki nem tesztel? Annak éppen akkor nem fog működni a dzsekije, amikor kellene? Egy biztonsági berendezésre szerencsére nagyon ritkán van szükség, annak száz százalékosan kell teljesítenie. Ha egy ilyen dzseki úgy került a piacra, hogy nem működik, akkor az semmit sem ér, nem tesztelték megfelelően. Ez a negatív tapasztalat.
Amikor azonban kiold a dzseki, nagyon pozitív élményről számol be a tesztelő. Az egyik tesztnél azt állítja, hogy véletlenül esett hanyatt, számított arra, hogy jól odaveri a hátát, de a felfújódó dzseki megóvta a fájdalomtól. Könnyen el tudom képzelni, hogy tényleg komoly védelmet nyújt, ha megfelelően működik.
Az a véleményem, hogy egyfelől az ilyen cuccoknak csak akkor van értelme, ha valóban profik. (Nem állítom, hogy ez nem az, de gondoljunk csak arra, hány olyan protektoros ruha van a piacon, ami a világon semmit nem ér. Polifoam „protektor”, rosszul elhelyezkedő térdprotektor, stb.) Másfelől valószínűleg sok esetben igencsak kellemes lehet a jelenléte, úgy tűnik, hogy a nyak-, mellkas-, hát-, gerincsérülések csökkentésében igen jól teljesíthet.