Segway törésteszt
Cipőkanállal beerőltethető az Onroadba a Segway, hiszen csak két kereke van. Az országok különböző képpen kezelik, elsősorban a Segway vezetőjének biztonságára vagy a Segway által esetleg elgázolt gyalogosokra való tekintettel.
A cikk apropóját egy Segway törésteszt adja, amin – köztünk szólva – túl sok minden nem látszik. Én megjegyzem, hogy szerintem valószerűbb egy olyan baleset, amikor a Segway vezetője nem maximális sebességgel belerohan a gyalogosba, hanem észlelve azt, már fékez, azaz ilyenkor a Segway már hátrafelé dől. Ebben az esetben nem a kapaszkodó jelent veszélyt a gyalogos mellkasára, hanem sokkal inkább a Segway padlólemeze a lábfejre és a sípcsontra. Nem is kell túl nagy sebesség a bajhoz, ha egy ilyen vasdarab megüti az embert ott boka fölött. Ezzel persze nem akarok Segway ellenzőnek mutatkozni, csak eszembe jutott.
Az országok – ha szabályozzák a használatot – sokféle képpen teszik. Van ahol egyszerűen tilos. Közúton azért, mert a Segway túlságosan lassú és sérülékeny, járdán pedig azért, mert túlságosan nehéz, gyors és veszélyes a gyalogosokra nézve. (Maximális sebessége egyébként általában 25 kilométer/órára van korlátozva.) Az ilyen országokban csak magánterületen lehet Segwayezni. Viszonylag jó helyzetben van például Japán, ahol fényekkel, rendszámtáblával és mechanikus fékekkel (!) felszerelt Segwayt kismotornak lehet vizsgáztatni. (Ekkor persze nem lehet vele bemenni egy épületbe, mint a reklámokban…) Amerikában, a Segway szülőhazájában is inkább tiltják, mint engedélyezik. Belegondolva valóban nehéz bekategorizálni, pláne úgy, hogy előnyei érvényesülhessenek.