A bioüzemanyag napjaink egyik legnagyobb témája, azonban olyan vélemények is hallhatók, amelyek szerint nem vezet az áhított fenntartható fejlődéshez. Egyszerűen túl nagy terület szükséges kellő mennyiségű bioüzemanyag termesztéséhez. Ennek hatása állítólag már most is érezhető, bizonyos élelmiszerek árának emelkedését a bioüzemanyagok terjedésével magyarázzák, pedig jelenleg még alig tesz ki mérhető részt a kőolaj alapú üzemanyagokkal szemben.
Egy John Munford nevű kutató szerint értelmetlen a bioüzemanyaghoz szükséges növényeket a szárazföldön termeszteni, amikor erre a célra megfelelőbb a víz, amely bolygónk háromnegyedét borítja, ráadásul ritkán látni lakótelepet a Csendes-óceán közepén. A termesztendő növény egy algafaj lehetne, amelyet kontrollálhatóan lehet nagy mennyiségben szaporítani az óceánban. Munford számításai szerint „mindössze” az Északi-tenger területével megegyező algafarm, a mai fosszilis üzemanyag-felhasználás teljes egészét kiválthatná.
Egészen bizonyosan van perspektíva az ötletben, azonban félő, hogy az emberiség (ismét) valami olyasmihez készül nyúlni, aminek még középtávú közvetlen következményeivel sincs tisztában. Az emberiség pedig gyakran tesz ilyet, különösen a pénz csábítására, és az üzemanyagban sok pénz van…