Akárcsak a nagy sikerű elődök, az új Africa Twin is a „bárhová eljuthatsz” filozófiát képviseli. Innovatív és erős, soros, kéthengeres erőforrását könnyű, kiváló futóműre ültetett váz öleli körbe, aszfaltos és terepes túrákra, valamint hétköznapi utakra egyaránt alkalmassá téve a típust. Az alapmodell mellett két különleges kivitelt is kínál a Honda. Az egyik kikapcsolható hátsó blokkolásgátlóval és kipörgésgátlóval (Honda Selectable Torque Control – HSTC) érkezik, a másiknál ezeken felül a – Honda által fejlesztett, off-road üzemmóddal ellátott – DCT váltó is az alapfelszereltség része.
Mik egy jó kalandmotor ismérvei? Erős motor, masszív váz, illetve futómű, hosszú rugóutak, felegyenesedett testtartás és széles kormány – ezek a garantálják, hogy a legváltozatosabb terepen is gyorsan és biztonságosan juthasson előre a pilóta. A könnyen kezelhető, sokoldalú Africa Twin modellek e tulajdonságok mindegyikét magukénak tudhatták, nem csoda, hogy a hegyi hágókon éppoly’ jól érzik magukat, mint az autópályákon, az országutakon vagy a szűk városi utcácskákban. Mindez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a modell kompromisszumok nélkül használható a hétköznapokon, mindazonáltal a leghosszabb kalandokra is alkalmas, még akkor is, ha elfogy aszfalt a gumik alól.
A CRF1000L Africa Twin fejlesztésekor a terepképesség, a menetkomfort és a dinamizmus közötti tökéletes egyensúlyra törekedtek a Honda mérnökei. Az alapok adottak voltak, hiszen a legendás XRV750L Africa Twin páratlan használati értéket képviselt, azaz aszfalton és terepen egyaránt könnyen, magabiztosan terelhette a pilóta. Olyan jól sikerült, hogy a mai napig a kalandorok egyik kedvence, amiben persze a rendkívüli megbízhatóságnak is komoly szerepe van. Bár az új Africa Twinnek nincs közös alkatrésze az előddel, a szellemiség azonos – egy aszfalton és terepen egyaránt maximumot nyújtó, elnyűhetetlen utazómotort tisztelhetünk benne.
Mr Y. Hasegawa, a CRF1000L Africa Twin projektvezetője elmondta:
„A műszaki alapoktól az idomzatig minden azt a célt szolgálja, hogy az új Africa Twin valódi kalandmotor legyen, amivel élvezetesen és problémamentesen szelhetők át teljes kontinensek, mindazonáltal a mindennapokban is tökéletesen teljesít. A mérce természetesen az elődmodell volt, ennél igyekeztünk – sok-sok hónapnyi munkával, teszteléssel és fejlesztéssel – még jobb motort alkotni. Az eredmény egy kiváló tereptulajdonságokkal felruházott jármű lett, ami a túramotorok kényelmét és a mindenesek fürgeségét, fordulékonyságát, illetve gazdaságosságát összegzi. Munkánk gyümölcseként egy olyan motorkerékpár jött létre, ami méltán viseli az Africa Twin nevet.”
Az új Africa Twin alapját olyan erőforrás adja, ami ideális a terepes feladatok megoldására, ugyanakkor jól teljesít hosszú távon és a rövidebb utakon. Különleges képességeit felmenőinek köszönheti, a CRF1000L Africa Twin 998 köbcentis, soros, kéthengeres hajtóműve ugyanis a Honda CRF250R-CRF450R duótól örökölte műszaki megoldásait, közöttük a négyszelepes, Unicam névre keresztelt hengerfejet is. Hála a félszáraz olajteknőnek, az erőforrás igen kompakt lett, olyannyira, hogy a CRF1000L Africa Twin szabad hasmagassága eléri a 250 millimétert.
Az alapmodell mellett két további kivitel is megvásárolható lesz. Egyikhez blokkolásgátlót és kipörgésgátlót (Honda Selectable Torque Control – HSTC) kínál a gyártó, a másikhoz ezeken felül a Honda saját fejlesztésű, duplakuplungos automatikus váltója (DCT) is jár, méghozzá speciális, terepezéshez igazított üzemmóddal kiegészített szoftverrel. Az ABS-szel felszerelt modelleknél a hátsó kerék blokkolásgátlója kikapcsolható, ezáltal terepen szabadon csúsztatható a hátsó kerék. A HSTC névre keresztelt kipörgésgátló három üzemmódot ismer, illetve ki is kapcsolható. A beavatkozás mértéke a fordulatszám növekedésével csökken, egyre inkább engedve, hogy a hátsó kerék kipörögjön.
A 45 milliméteres csúszószár-átmérőjű, fordított Showa teleszkópokból összeállított első villa minden paraméterében állítható, míg a szintén Showa központi hátsó rugóstagot egyebek mellett a hidraulikusan állítható rugó-előfeszítés teszi különlegessé. Hogy a lassítás soha ne okozzon gondot, az első kerékre 310 milliméter átmérőjű, hullámos peremű tárcsák és négydugattyús, radiálisan rögzített Nissin nyergek kerültek. Akárcsak a CRF450R Rally, a CRF1000L Africa Twin is 21 colos első és 18 colos hátsó keréken gördül, így a tulajdonosok terepgumik széles választékából szemezgethetnek, amennyiben lecserélnék a gyári, kétcélú abroncsokat.
A “határtalan kaland” névvel illetett formatervezési stílus lényege, hogy az idomzat kevés, de céltudatosan megalkotott elemből épül fel, melyek hathatós időjárás-védelmet nyújtanak a pilótának, ugyanakkor kellőképpen karcsúvá teszik a motort az agilis használathoz. A két fénydiódás első lámpa kifejezetten feltűnővé és tekintélyparancsolóvá varázsolja a modellt, egyszersmind kiváló látási viszonyokat teremt sötétben. A könnyű kezelhetőség érdekében az ülésmagasság 850 és 870 milliméter között változtatható, a 18,8 literes tank és a 4,58 liter/100 kilométeres fogyasztás (WMTC szabvány szerint, DCT váltóval) pedig több mint 400 kilométeres hatótávolsággal örvendezteti meg a tulajdonosokat.
Egy hasonló hengerűrtartalmú V2-es túl hosszú és túl magas lett volna ahhoz, hogy igazodjon az Africa Twin küldetéséhez. A 7’500-as percenkénti főtengelyfordulatnál leadott, 95,2 lóerős csúcsteljesítmény és a hatezernél jelentkező, 98 newtonméteres legnagyobb forgatónyomaték egyenletes erőleadást, valamint kellemesen kövér nyomatékgörbét jelent a gyakorlatban amellett, hogy az alsó és középső fordulatszám-tartományban éppúgy remekül húz a motor, mint a felső régióban. A PGM-FI elektronikus üzemanyag-befecskendező és a két négyszelepes hengerfej kiemelkedően hatékonnyá tette a – 10,0:1 sűrítési viszonyú – erőforrást, akárcsak a duplagyertyás gyújtás, ami a tökéletes égés érdekében kettős ívre és szakaszos gyújtásra egyaránt képes. Ezzel az alacsony sűrítési viszonnyal nyilván a finoman fogalmazva változatos harmadik világbeli üzemanyagokra is vevővé válik az erőforrás. A jellegzetes hangzás és a nagyobb felhasználói élmény érdekében a kipufogórendszer belső szerkezetét is számítógéppel tervezték (CAE), újabb Honda-mérnökök által kiöltött találmánnyal gazdagítva a technika világát. Az akusztikai kísérletek eredményeként a második kamra könnyed, ropogós hangzást ad a rendszernek magas fordulaton, míg a harmadik kamra az alsó régiókban hallható mély, erőteljes tónusért felelős, kihasználva a nagy hengerűrtartalmat.
A HSTC (Honda Selectable Torque Control, nyersfordításban: Honda választható nyomatékszabályozás) betűszóval jelölt erőleadás-szabályozó négy szinten használható (Level 1, 2 és 3). Az Africa Twin DCT váltója átdolgozott S üzemmódot kapott, ami gyorsabb visszaváltásokat biztosít, később kapcsol le- illetve fel, ezzel is hozzájárulva sportos érzethez. A programok révén a váltó működése a vezetési stílushoz igazítható. Ha a pilóta kiválasztja valamelyiket, a rendszer azt veszi alapbeállításnak az S üzemmód kapcsolásakor. Az aktuális beállítást természetesen megjeleníti a műszeregység. A DCT működését úgynevezett adaptív kuplungszabályozás (adaptive clutch capability control) teszi hatékonyabbá. Ez a kiegészítő finomabbá teszi a “csúsztatást” alacsony tempónál, valamint a gáz hirtelen ráadásakor, illetve visszaengedésénél, és korántsem mellesleg puhábbá varázsolja a kapcsolásokat. A könnyed, magabiztos terepezést szem előtt tartva egy G-betűvel jelölt gombot is elhelyeztek a műszeregység mellett a mérnökök – ezzel tehető ideálissá az CRF1000L Africa Twin működése a földutas szakaszokon. Ha a pilóta benyomja, az erőátvitel működése terepezéshez igazodik, a kuplung vezérlése változik, közvetlenebb reakciókat biztosítva.
Hogy előre kihúzzuk a méregfogukat a “nem lehet majd terepezni az automataváltóval”-féle csapatnak, fontos tudni,hogy a DCT hosszirányú dőlésszög-érzékelőt kapott, így az aktuális terepviszonyok alapján határozza meg váltások esedékességét. Ez főként az emelkedőkön jelenthet nagy segítséget a pilótának, folyamatos tapadást és motorerőt garantálva számára. Magyarán nem fog váltogatni mikor épp az utolsó méterért küzdesz a siratófalon felfelé. A kompakt erőforrás és váz előnyeit kihasználva a szabad hasmagasság eléri a 250 millimétert, de a többi adat is beszédes: a tengelytáv 1’575 milliméter, a villaszög 27,5 fok, az utánfutás 113 milliméter. A kis tömegű acél segédváz diagonális keresztmerevítőket kapott, így akár 30 kilónyi poggyásszal is terhelhető. Kiemelkedő képességei dacára az Africa Twin kifejezetten könnyű lett, száraz tömege csupán 208 kilogramm, és menetkészen is csak 228. Felhasználóbarát mivoltában a 49,1%-50,9% arányú súlyelosztásnak és a 870 milliméteres ülésmagasságnak is komoly szerepe van. Utóbbi megegyezik az XRV750L Africa Twinnél mért értékkel, de az új modellnél – szükség esetén – 20 milliméterrel csökkenthető.
Összevetve az XRV750L-lel, a távolság a lengővilla bekötési pontja és az első gumi között 8 milliméterrel rövidebb lett, azaz 931 milliméter. Ezzel szemben a lengővilla 20 milliméterrel hosszabbá vált, ugyanakkor az akkumulátor közelebb került a tömegközépponthoz, az első gumira pedig nagyobb terhelés jut, ami a stabilitásra és a tapadásra is remek hatással van. A kormány balra és jobbra is 43 fokos tartományban fordítható el, így a fordulókör sugara csupán 2,6 méter. Ez jelentősen megkönnyíti a manőverezést a szűk városi utcákban és erdei ösvényeken. Jóllehet, a CRF1000L motorjának összlökettérfogata 25, teljesítménye pedig 50 százalékkal nagyobb, mint az elődmodellé, az új Africa Twin könnyebb és – főleg az üzemanyagtartály és a vezetőülés körül – karcsúbb lett, tehát még egyszerűbben kezelhető, mint felmenője. Az új, 45 milliméteres csúszószár-átmérőjű Showa teleszkópok és befogók – az üregelésnek és vékonyításnak köszönhetően – 860 grammal könnyebbek, mint az XRV750L Africa Twin 43 milliméteres, hagyományos teleszkópjai és villahídjai.
A gyárilag felszerelt, 90/90-R21, illetve 150/70-R18 méretű Dunlop abroncsok a speciális gumikeverék, valamint karkasz révén aszfaltos és terepes használatra is alkalmasak. A széles barázdák és a közöttük kialakított vékony “csatornák” könnyen, biztonságosan kezelhetővé teszik az új Africa Twint.
A maximális szélvédelem és a zavartalan terepezés érdekében integrált szélterelő és műszeregység-borítás került az új Africa Twinre. A plexi középrészére vágott levegőzőnyílások megakadályozzák a légörvények kialakulását, egyszersmind magasabb szélvédő alkalmazását teszik lehetővé, a kétoldali nyílások pedig elterelik a menetszelet a vállról és a karról. Az Eredeti Honda Kiegészítők között 90 milliméterrel magasabb és 30 milliméterrel szélesebb, opcionális szélterelő is szerepel. Az inverz folyadékkristályos kijelző és a függőleges, terepralimotorokat idéző képernyő minden fontos információt megoszt a pilótával, méghozzá a lehető leglogikusabb, legkönnyebben leolvasható formában. A járulékos adatok három sorban kaptak helyet az „óracsoport” alján (óra, váltófokozat-visszajelző, HSTC-üzemmód, kilométer-számláló, napi számláló, külső hőmérséklet-kijelző és üzemanyagszint-mérő), ezek között egy kurzorral válthat a motoros. Az elsődleges információk (sebesség, fordulatszám, üzemanyag-fogyasztás) az LCD felső részén jelennek meg, beleértve a DCT beállítását (D, S és G) is.
The CRF1000L Africa Twin színválasztékát négy árnyalat alkotja. A két alaptónus mellett két Special Edition fényezést is kínál a gyártó.
CRF Rally (Special Edition)
Africa Twin Tricolor (Special Edition)
Digital Silver Metallic (ezüstmetál)
Matte Ballistic Black Metallic (metálfekete)
A CRF1000L Africa Twinhez Eredeti Honda Kiegészítők széles skálájáról válogathatnak a vásárlók. A felszerelések listáján többek között olyan tételek szerepelnek, mint a túra- és oldaldoboz, sötétített, illetve magasított szélvédő, alsó-felső légterelő, gumírozott lábtartó, kapcsolópedál a DCT váltóhoz, fűthető markolat, 12 voltos elektromos aljzat, bukókeret ködfényszóróval, felnicsík, valamint riasztórendszer.
Úgyhogy már csak egy dolog van hátra: hogy kiderüljön, milyen menni vele! Reméljük, hamarosan erről is beszámolhatunk nektek.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »